Nadcházející konference

Pivo v turbulentních časech. 10 let pivovaru Falkenštejn

Datum konání: 14.–16. 4. 2023

Místo konání: Konference se uskuteční v prostorách Kulturního domu a kina (Pražská 960/24, Krásná Lípa), který se nachází přibližně 400 metrů od pivovaru Falkenštejn na Křinickém náměstí.

O konferenci

V roce 2016 uspořádala katedra historie FF Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem ve spolupráci s dalšími partnery konferenci Orosené dějiny. Jejím výstupem byla stejnojmenná kolektivní monografie, která posunula naše vědění zase o kus dál. Jedním z pivovarů, které tehdy naši konferenci podpořily, byl krásnolipský Falkenštejn. Ten se mimo vaření piva dlouhodobě věnuje i pořádání různých přednášek a akcí zaměřených na poznání regionu, kde jsou mj. reflektována i historická témata. A protože v letošním roce slaví deset let od svého založení, rozhodli jsme se uspořádat společně další odbornou konferenci. Letos je naším záměrem propojit historické bádání s aktuálním dění v pivovarnictví a nabídnout i pohled do zákulisí vaření piva a poznání pivních stylů. Mimo konferenčních příspěvků plánujeme diskusní panel, společenský večer s Falkenštejnem a v pátek vystoupí dělník kultury Xavier Baumaxa.

Účastníci konference se mohou těšit na 37 příspěvků v následujících blocích:

• I. blok - Pivo a krčmy od středověku do 19. století
  • II. blok - Z pivovarů od kraje Čech až po konec Slovenska
  • III. blok - Od jihočeských rybníků až za velkou louži
  • IV. blok - Pivovarské osudy a konzum piva ve 20. století
  • V. blok - Což takhle (ne)dat si ležák? Výzkum pivní kultury a pivních stylů
  • VI. blok - Pivo, ženy a humor?
  • VII. blok - K podobám výzkumu současného piva a pivovarnictví
  • VIII. blok - Pivní časy se mění. Od osobní zkušenosti po obnovenou tradici

Podrobný program, vstupenky a další informace.

Pořadatel

• Katedra historie FF UJEP v Ústí nad Labem
  • Pivovar Falkenštejn
  • Archiv města Ústí nad Labem
  • Státní okresní archiv v Děčíně
  • Collegium Cibium

Konferenci zaštítili: Ing. Zdeněk Linhart (senátor Senátu PČR), Mgr. Martin Krsek (senátor Senátu PČR), doc. RNDr. Jaroslav Koutský, Ph.D. (rektor Univerzity J. E. Purkyně) a Mgr. Jiří Řehák (náměstek hejtmana Ústeckého kraje).

pivo v turbulentnich casech 2023 plakatpivo v turbulentnich casech 2023 baumaxa