Rok 1919 a Československo

Postavení a proměny periférií nového státu v procesu jeho konstituování

Datum konání: 26. – 27. 11. 2019

Místo konání: Prešov

V roce 2018 jsme si připomněli 100. výročí vzniku Československé republiky. Data 28. a 30. říjen 1918 byla jedněmi z nejvýraznějších historických mezníků našich moderních národních dějin. S nimi začal proces konstituování nového státu, při němž byly rozhodující první týdny, měsíce a roky jeho existence. Právě tehdy se nastolovaly a utvářely procesy fungování státního aparátu, formovaly se státní hranice, vytvářely se vztahy se sousedními státy.

Rok 1919 naplno ukázal silné i slabé stránky nově vytvořeného státu. Musel se např. vypořádat s mnohými dezintegračními snahami působícími zevnitř i ze zahraničí s cílem oslabit či rozbít mladou republiku. Konference má za cíl postihnout právě tyto hektické chvíle prvního roku existence Československé republiky se zaměřením na vývoj periferních oblastí tohoto státu. Právě zde docházelo ke komplikacím týkajících se stanovení hraníc ČSR, vztahů majority a minority nebo upevnění státní suverenity.

Vědecká konference bude uspořádaná v rámci řešení grantového projektu APVV-15-0036 Východné Slovensko v 19. a 20. storočí vo vzťahu centra a periférie.

Inštitút histórie
Prešovská univerzita v Prešove

Katedra historie
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Organizační výbor

• prof. PhDr. Peter Švorc, CSc. (předseda)
  • doc. Mgr. Martin Veselý, Ph.D.
  • PhDr. Peter Kovaľ, PhD. (výkonný tajemník)
  • doc. PaedDr. Patrik Derfiňák, PhD.
  • PhDr. Ján Džujko, PhD.
  • Mgr. Jan Grisa
  • doc. PhDr. Libuša Franková, CSc.
  • doc. PhDr. Nadežda Jurčišinová, PhD.

Předpokládaná témata

• Konstituování Československé republiky v jednotlivých regionech (na periférii)
  • Národní identita (menšiny) na periférii a vznik ČSR
  • Pohraniční území a vztahy se sousedy
  • Osobnosti podílející se na vzniku ČSR působící na periférii a v centru a jejich vztah k periférii
  • Institucionální proměny na periférii
  • Role škol a vzdělávání při přetváření periférií nového státu a jeho vnitřní stabilizaci
  • Hospodářské, kulturní a jiné proměny periférií státu a jejich podíl na budování ČSR

Prosíme, návrhy příspěvků ve formě krátkého abstraktu (cca 200 slov) zasílejte do 30. června 2019 na adresu: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein.

Organizátoři si vyhrazují právo výběru příspěvků.

Jazyky konference: slovenský, český, anglický, polský, ukrajinský

Konferenční poplatek: 30 €

Náklady pro účastníky konference (cestovné, ubytování, strava) hradí vysílající organizace.

Termín odevzdání příspěvků do knižní publikace vydané v prvním půlroce 2020 je 31. 12. 2019.