14. 10. Exkurze po zaniklých obcích – Vitín 10 let

V roce 2007 zřídili studenti katedry historie FF UJEP v Ústí nad Labem pod vedením PhDr. Vladimíra Kaisera vlastními silami turistickou stezku po zaniklých obcích pod Bukovou horou.
Stezka se brzy stala oblíbeným cílem turistů z Čech, Slovenska, Německa, ale třeba i z Francie, Španělska nebo Portugalska. Během svojí existence přitahovala i četná média (ČT, Mladá fronta DNES, Právo, Sächsiche Zeitung, Ústecký deník aj.), divadelníky (Činoherní studio v Ústí nad Labem) nebo umělce (Miroslav Bambušek). Více informací naleznete na webových stránkách projektu.

Během exkurze navštívíme několik zaniklých obcí, osad a samot - Mauerschine, Velké Stínky, Starou Homoli, Kohlloch, Vitín a Tscherlaken. Výprava bude oslavou desátého výročí vybudování turistické stezky. Exkurzi povede Mgr. Petr Karlíček, Ph.D.
Odjezd z Ústí nad Labem (autobusová zastávka ČD - hlavní nádraží) v 10:25 (příjezd do Zubrnic v 10:51).
Motoristé si mohou zaparkovat automobily v Malém Březně (vyústění stezky) a v 10:44 zde nasednout na autobus, který jede z Ústí nad Labem do Zubrnic.

18. 10. Večerní projekce filmů v Hraničáři

Promítání filmů s tématem zaniklé krajiny severozápadních Čech od 20:00 ve veřejném sále Hraničář (ul. Prokopa Diviše čp.1812/7)

  • Zánik a zrození města Mostu, 1969.
  • Radovesická kotlina, 1970.
  • Paměť v terénní nerovnosti, 1988.
  • Daň za světlo, 1988.
  • Obec Holešice, 1977.
  • Paměť ztracených vesnic: Příběh Holešic, 1993

Výstavy v Hraničáři

V době konání konference budou ve veřejném sále Hraničář ke zhlédnutí dvě výstavy:

19. 10. Celodenní exkurze